בשנת 2013 ממשלת פורטוגל נקטה בצעד חסר תקדים ופעלה לתיקון עוול היסטורי כלפי צאצאיהם של יהודים שגורשו מספרד ופורטוגל לפני כ-500 שנה. ב-2015 נכנס לתוקף תיקון לחוק האזרחות הפורטוגלית שאפשר לצאצאי היהודים שגורשו לקבל אזרחות פורטוגלית ודרכון של האיחוד האירופי שפורטוגל חברה בו. מאז 2015 יותר מ-57 אלף יהודים קיבלו אזרחות פורטוגלית וכ-137 אלף הגישו בקשה במסגרת התיקון לחוק, כ-90% מהם ישראלים. 


עד היום משרד עורכי דין מור ושות' בבעלותו של עו"ד איתי מור, הגיש אלפי בקשות לאזרחות פורטוגלית ומספק תהליך מלא, הוליסטי, א' – ת' ללקוחות, בארץ ובפורטוגל.


האזרחות הפורטוגלית אפשרה לאזרחים החדשים להתחבר מחדש למקורות, ולקבל זכויות מלאות של אזרחי האיחוד האירופי שכוללות זכויות סוציאליות, לימודים בחינם או מסובסדים במוסדות להשכלה גבוהה, אפשרויות תעסוקה ומגורים באירופה, השקעות נדל"ן וניצול הזדמנויות עסקיות, מעבר חפשי בין גבולות מדינות האיחוד, פטור מויזה לארה"ב, קנדה, אוסטרליה ועוד. האזרחות הפורטוגלית עוברת באופן אוטומטי לדורות הבאים וזה יתרון עצום שאומר בעצם שאם הנכם אזרחים פורטוגלים, גם ילדיכם ונכדיכם הופכים לאזרחים פורטוגלים ואזרחי האיחוד האירופי.

מי זכאי לקבל אזרחות פורטוגלית?

דרישות הסף בחוק האזרחות הפורטוגלית דורשות שהמבקש יהיה מעל גיל 18, ללא עבר פלילי (במקרים מסוימים גם רישום פלילי עד 3 שנות מאסר עדיין לא מונע את קבלת האזרחות), שמשפחתו הגיעה ממדינות מוצא המוכרות כקשורות למגורשי ספרד, כשהפופולריות ביותר ביניהן הן: מרוקו, לוב, תוניסיה, אלג'יריה, מצרים, טורקיה, יוון, בולגריה, לבנון, סוריה ועוד. בנוסף, צריך לנסות ולהוכיח זיקה לפורטוגל על פי הקריטריונים של שם משפחה מתוך מאגר של מעל כ-40,000 שמות שנמצא אצל הקהילה היהודית וכן השתייכות לקהילה הספרדית, מנהגים ספרדיים, דיבור לדינו במשפחה וכיוצ"ב.

*החל מה-1 בספטמבר 2022 ככל הנראה יוקשחו הקריטריונים לקבלת האזרחות ויהיה צורך בהוכחות נוספות של זיקה לפורטוגל. הסבר על כך בהמשך.

השלבים להוצאת אזרחות פורטוגלית

 

אנחנו מבצעים את כל השלבים בשבילכם. התהליך שלנו מתנהל בשקיפות לכל אורכו ומלווה בזמינות ובמקצועיות שלנו. אנחנו אתכם בטלפון, אימייל, וואטס אפ ובכל מדיה אחרת.

השלבים בתהליך המשפטי והבירוקרטי:

 

בדיקת זכאות ללא עלות – במהלך הבדיקה משרדנו בוחן את הזיקה של המבקש לגירוש ספרד ופורטוגל, תוך בירור שמות המשפחה של המבקש ועריכת מחקר גניאולוגי יסודי. במידה ואכן מצאנו שיש התאמה וזכאות להגשת הבקשה ממשיכים לשלב הבא.

 

איסוף המסמכים הנדרשים להגשת בקשה לקהילה היהודית – בשלב זה הנכם נדרשים להמציא 4 מסמכים פשוטים:

דרכון, תעודת זהות, כתובה/ת.נישואין, חשבון לאימות כתובת. את שאר המסמכים שיש להגיש לקהילה משרדנו מנפיק עבורך בעזרת יפוי כוח לעורכי הדין שלנו.

 

הגשת הבקשה לאישור עקרוני מהקהילה היהודית – לאחר שאיגדנו את כל המסמכים הנדרשים, בנינו לך עץ משפחה, ערכנו מחקר גניאולוגי מעמיק, ושלחנו את הבקשה לקהילה היהודית ביחד עם הסיפור האישי של המשפחה, אנו נקבל במייל את האישור העקרוני מהקהילה היהודית.

שליחת הבקשה לקבלת האישור הרשמי מהקהילה היהודית – בשלב זה יש לשלוח העתק קשיח של הבקשה לקהילה היהודית שיושבת בפורטוגל, ביחד עם תשלום האגרה עבור הקהילה. לאחר קבלת הבקשה הקהילה היהודית מנפיקה למבקש אישור רשמי שנקרא ."CERTIFICADO האישור הרשמי מכיל את הנתונים האישיים של המבקש ביחד עם מספר תיק אישי בקהילה, ומאשר כי המבקש הינו מוכר כעת כצאצא של יהודי גירוש ספרד ופורטוגל.

 

הגשת הבקשה לרשויות בפורטוגל ותחילת התהליך הבירוקרטי – עם קבלת האישור הרשמי אנו מגישים את הבקשה הרשמית לרשויות הפורטוגליות. התהליך הבירוקרטי ברשויות הפורטוגליות מונה 7 שלבים, כאשר בכל שלב מתבצעת בדיקה של נתונים שונים בבקשה, והתהליך הינו בממוצע שנה וחצי. בעת הגשת הבקשה לרשויות מקבל המבקש מספר מעקב עם לינק, שבעזרתם הוא יכול לעקוב אחר התקדמות התיק בין השלבים גם באופן עצמאי.

 

אישור בקשת האזרחות – ברגע שהסתיימו שבעת השלבים ברשות הפורטוגלית, המבקש נרשם כאזרח פורטוגלי לכל דבר ועניין ומונפקת לו תעודת לידה פורטוגלית המעידה על אזרחותו. עם תעודת הלידה זכאי המבקש לגשת לשגרירות פורטוגל בישראל או להגיש לרשויות הרלוונטיות בפורטוגל ולהנפיק תעודת זהות ודרכון פורטוגלי.

שינוי בקריטריונים ובתהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית מה-15 באפריל 2022

במרץ 2022 שונה חוק האזרחות הפורטוגלית באמצעות תקנות חדשות בעקבות טענות לאי סדרים בתהליך קבלת האזרחות של האוליגרך הרוסי ישראלי רומן אברמוביץ'. לאחר שהרשויות בפורטוגל פתחו בחקירה, הקהילה היהודית בפורטו, שהנפיקה עד כה 90% מהאישורים לזכאות האזרחות שעוברות למשרד המשפטים הפורטוגלי, הפסיקה להנפיקם וכעת הקהילה היחידה שמנפיקה אותם היא הקהילה בליסבון, שמעטים כאמור עבדו מולה בשל הדקדקנות שמאפיינת את בדיקת הזיקה שלה, ומאחר ואין אפשרות להגיש אליה מסמכים בשפה העברית.

לשמחתנו, מאחר ואנו עובדים רבות עם יהודים מחוץ לישראל, שם הוכחת הזיקה מעט יותר מאתגרת, לאורך כל שנות הפעילות שלנו עבדנו גם עם הקהילה היהודית בליסבון, ככה שההתנהלות מולה איננה זרה לנו.

התקנות לא משפיעות כרגע על השלבים שצויינו והמסמכים שיש להגיש, אך החל מה-1 בספטמבר יוקשחו הקריטריונים לקבלת האזרחות ולכן אנחנו ממליצים להגיש בקשות עד למועד זה.

בין ה- 15 באפריל ל- 1 בספטמבר: תכנס לתוקף ההסדרה של הפרוצדורה להענקת אישור הקהילה היהודית והאופן שבו צריך האישור שהיא מעניקה להיראות. נכון לימים אלה, הקהילה היחידה שמנפיקה את האישור היא הקהילה היהודית בליסבון ולה ניתן להגיש את הבקשות. חשוב לציין, הקהילה בימים אלה מסדירה את הפרוצדורה הפנימית כדי שתוכל לתת את המענה בקרוב למבקשי האזרחות. 

טיפ חשוב: ניתן להגיש את בקשת האזרחות למשרד המשפטים ורק לאחר מכן להשלים את אישור הקהילה שכן התאריך הקובע לבדיקת התיק הוא תאריך ההגשה והבדיקה בפועל מתחילה רק למעלה משנה לאחר הגשת התיק.

אחרי ה- 1 בספטמבר: בקשות שיוגשו למשרד המשפטים לאחר תאריך זה יצטרכו לכלול הוכחה לזיקה נוספת לפורטוגל שכיום נראה כי היא כמעט ואיננה אפשרית. למשל: הוכחת ירושה של נכס או זכות הונית בפורטוגל ו/או ביקורים חוזרים ונשנים לאורך החיים בפורטוגל.

חשוב לציין: אם הרשויות בפורטוגל יבחרו לפרש את התקנות החדשות בצורה מקלה, יכול להיות שיהיה מספיק להשיג בעלות על נכס בפורטוגל – למשל, נכס נדל"ן (דירה) או נכס הוני או להקים חברה בפורטוגל ובמקביל להגיש את בקשות האזרחות.

מוקדם מדי לדעת או לקבוע איך יפורש החוק, ולכן ההמלצה היא לא לחכות עד ספטמבר ולהגיש בהקדם.

יש לכם שאלות לגבי קבלת אזרחות פורטוגלית? פנו אלינו לבדיקת זכאות ללא עלות ואנחנו נסייע לכם בשמחה. חלון ההזדמנויות להוציא אזרחות פורטוגלית בקריטריונים ה"ישנים" הוא קצר ולכן ככל שתקדימו עם הגשת הבקשה, כך תגדילו את סיכוייכם להפוך לאזרחים פורטוגלים.