בספטמבר 2019 החליט בית המחוקקים האוסטרי לשנות את סעיפי חוק האזרחות האוסטרי ולהרחיב את היריעה ביחס לצאצאיהם של יהודים ניצולי שואה שנאלצו לעזוב את אוסטריה בעקבות רדיפה של השלטון הנאצי (בין השנים 1933-1955). השינוי בתקנות ייכנס לתוקף כבר בספטמבר הקרוב ויהווה הקלה משמעותית במדיניות בקשות האזרחות עבור יהודים רבים בעולם.

בעקבות התיקון לחוק האזרחות האוסטרי, אלפי ישראליים זכאים עתה להפוך לאזרחים אירופאיים ולקבל לידם את האזרחות האוסטרית והדרכון האוסטרי של האיחוד האירופי.

 

אזרחות אוסטרית – מי זכאי?

אם אחד מההורים או הסבים שלכם נולדו באוסטריה או חיו באוסטריה עד שנת 1955, החל מספטמבר 2020 הנכם זכאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית וליהנות מכל היתרונות שבאזרחות אירופאית.

 

אז מה השתנה בחוק האזרחות?

בראש ובראשונה השינוי בחוק מתייחס לטווח שנים רחב יותר, כלומר אם עד כה רק צאצאים של אזרחי אוסטריה שנאצלו לעזוב את המדינה עד 1945 היו זכאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטריה, כעת החוק מתייחס גם לצאצאיהם של אזרחי אוסטריה שנאלצו לעזוב את המדינה עד 1955, כעשר שנים מאוחר יותר ולאחר סיום מלחמת העולם השנייה.

שנית, בבסיס חוק האזרחות עד היום עמדה אפליה בוטה כלפי נשים, שכן החוק התייחס לבנים ובנות שאבותיהם היו אזרחי אוסטריה, ואבותיהם בלבד. השינוי המשמעותי ביותר בחוק הוא בעניין זה, שכן החל מספטמבר הקרוב גם צאצאיהן של נשים אוסטריות לשעבר יוכלו להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית, שינוי המהווה אבן דרך ביחס למעמד הנשים באוסטריה. 

ויש עוד, עם כניסת השינויים לתוקף בספטמבר הקרוב, גם אזרחי ישראל ששירתו או משרתים בשירות קבע בצה"ל יוכלו להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית, כמו גם האפשרות של עובדי השירות הציבורי בישראל בעבר ובהווה, וזאת בשונה לחקיקה הישנה שאסרה על מי מהם להגיש בקשת אזרחות.

כמו-כן, התיקון האמור הביא לביטול התנאי האנטישמי שמחריג יהודים שחיו באוסטריה בשנים אלה אך נולדו באזור הדנובה (מדינות מולדובה, בולגריה וכיוצ"ב).

ולסיום, אפשר לומר הדובדבן שעל הקצפת, והוא ההחלטה להסיר בחקיקה החדשה את הדרישה להצגת מצב פיננסי ומעבר של מבחני שפה, מה שהיווה כשלעצמו מכשול מרכזי בסיום התהליך גם לאלו שכבר עמדו בקריטריונים הנדרשים בתחילתו.

 

איך זה עובד?

מצאתם את עצמכם עומדים בדרישה של כל התנאים לעיל? מזל טוב, אתם זכאים לבקש אזרחות אוסטרית. כל שתצטרכו לעשות זה להוכיח כי אחד מבני משפחתם הקרובים, אבא או אמא, סבא וסבתא, או אפילו סבתא וסבא רבא נולדו או חיו באוסטריה עד ה-15 למאי 1955 ונאלצו לעזוב אותה בעקבות רדיפה של השלטון.

בשלב הראשון, כדי לברר האם המידע שבידך מספיק על מנת להגיש בקשת אזרחות יש לענות על שאלון מקוון באתר השגרירות האוסטרי. את השאלון ניתן למצוא באנגלית, גרמנית ועברית. עם סיום השאלון יונפק לך מסמך המרכז בתוכו את השאלות והתשובות בשאלון בצירוף הצהרה על אמיתות המידע בו, אותו תצטרך להגיש חתום עם הגשת בקשת האזרחות לרשויות אוסטריה.

לאחר בחינת השאלון המקוון ע"י הרשויות האוסטריות, תקבל פניה מטעמם ובה תצויין מידת הזכאות שלך להגשת בקשת האזרחות האוסטרית ורשימת המסמכים הנדרשים להגשת הבקשה.

המסמכים הצפויים להידרש הם תעודת לידה ודרכון בתוקף של המבקש ביחד עם מסמכים המוכיחים את הקשר שלו לבן המשפחה שהיה קורבן לרדיפת השלטון האוסטרי ובינו לבין מדינת אוסטריה, כמו דרכון אוסטרי, תעודת לידה אוסטרית, טופס עלייה מאוסטריה, אישור תשלום פיצויים מהשלטון האוסטרי וכיוצ"ב.

נכון ליום כתיבת מאמר זה, כל בקשה כאמור ניתן להגיש החל מ1 לספטמבר ,2020 וזו אינה כרוכה בתשלום אגרה לרשויות. יחד עם זאת, חשוב לזכור שנתון זה עלול להשתנות בעתיד בהתאם להחלטת הממשלה וסמכותה להסדיר את הנושא בתקנות, ותלוי במידה רבה בכמות בקשות האזרחות שיוגשו החל מ"פתיחת השערים" לאזרחות האוסטרית.

מתלבטים אם יש לכם זכאות לאזרחות אוסטרית?

לא בטוחים מה מקנה לכם אזרחות אוסטרית? אתם יכולים לפנות אלינו בפרטי ואנחנו נשמח לחזור אליכם עם כל הפרטים הרלוונטים על תהליך ההתאזרחות.